ПЕТЛЬОВДЕН - 20 ЯНУАРИ
| Вторият „Трифунеи" българите наричат Петльов ден и по своя характер това е и ляв, и десен мъжки ден. Старите хора разправят, че този ден се почита, защото, още когато цар Ирод избивал младенците в търсене на новия цар, една майка, за да запази рожбата си, накървила всички съседски порти с отрязаната глава на петле, като объркала нишана и спасила момченцето си. После тая легенда нагодили към еничарските золуми, но празникът останал.
Петелът в християнските и дохристиянските култури е образът на възвестяващия
изгрева на слънцето. С неговия образ е свързана и представата за възкресението на мъртвите - той е символ на вечно възраждащия се живот.
Този празник се тачи главно в Източна България, за здраве на малките момчета. Извършва се обредно клане на петел. Това обикновено се прави на прага на пътната врата. Добре е кръвта да изпръска вратата и наоколо. С кръвта правят кръстен знак по лицата на момчетата и юношите, които колят петела. Главата на петела оставят пред вратата, а него сваряват цял. Приготвят и кравайчета или пита и раздават на съседите.
Коленето на петел се свързва с легендата за цар Ирод, който заповядва да обезглавят всички мъжки деца, за да умре и Христос. В Пловдивско празникът е известен още като Черна или Църен ден. Там спазват и редица забрани - не се върши женска работа, не се правят сватби, за да не "църнеят", т.е да не жалят починал.Празникът завършва подобно на Бабинден.
Забележка: Празникът се пада на 2 февруари по стар стил. По нов стил е на 20 януари.
21 / 09 / 2007 Добавил : Ирина Четения : 12532 Източник : www.traditions-bg.com Публичен коментар Коментирай темата в нашия форум
Коментари / оценки : |
НОВО КАЛЕНДАР |