Домейнът се ПРОДАВА !!!
The domain is FOR SALE !!!
+359 888 50 50 45
borisdebouwer@gmail.com

  Кошница  •  Вход  •  English
 МУЗИКА

 ПEСНИ

 ТАНЦИ

 НОСИИ

 ЗАНАЯТИ

 ЛИЧНОСТИ
 ОБИЧАИ
  Сезонни /14
  Семейни /24
  Трудови /2

 ГОЗБИ

 МИТОВЕ И ЛЕГЕНДИ

 ЗАВЕДЕНИЯ
 КЛУБОВЕ

 АНСАМБЛИ

 ФОРМАЦИИ

 ВИДЕО

 СНИМКИ
 КОНКУРСИ

 СЪБИТИЯ

 ОТЗИВИ

 ПОЗДРАВИ
 МАГАЗИН

 НОВИНИ

 ОБЯВИ

 РАБОТА
Обичаи |
Търсене     

СВЕТИ ДУХ (РУСАЛЯ, ДУХОВДЕН)
Заедно с Петдесетница, това са последните празници от Великденския цикъл. Свети Дух се празнува на петдесет и първия ден след Великден. Тези празници слагат началото на Русалската неделя.

Българите вярват, че от велики четвъртък до Св. Дух душите на всички мъртви са на свобода - на земята. Ходят обикновено по цветята, по дърветата, а с орехова шума ги мамят, за да се съберат в този ден. На Духовден душите се прибирали и затваряли чак до идната година на велики четвъртък, когато се отварят небесните двери.

За изпроводяк на душите хората колят курбан, правят общи трапези, пеят и се веселят. Духовден е винаги в понеделник - 51 дни след великден, а цялата седмица наричат Русалската неделя.

До Св. Дух не горят лозовите пръчки, за да не сърдят русалките, да не събарят ресата от лозниците, от което гроздето „изресява", става рядко и със ситни зърна.

Русалската неделя: Вярва се,че през тази седмица идват русалиите, които са нечисти и зли духове, затова различните обреди имат за цел да ги умилостивят и да им въздействат, за да осигурят плодородие, здраве и семейно благополучие. Хората украсяват домовете си с венци от цветя и треви, орехова шума и пелин. Играят се русалски игри, пеят се песни, правят се курбани.

Според народното вярване тези дни завършва русалската сеитба, започнала на Спасовден. През цялата седмица в къщите държат пелин и орехова шума. Пелин носят още и на краката, за да се предпазят от русалска болест. Спазват се строги забрани за работа. Жените не мажат, не предат, не тъкат, не перат. Не се спи през деня и особено на открито. Хората избягват да ходят из полето и нивите, за да не настъпят трапезата на русалиите, която се смята за най-опасното място и се вярва, че който стъпи върху нея, задължително се разболява и е възможно да умре. За най-опасни от цялата седмица се смятат русалската сряда и русалския петък.

Ако някой се разболее през тази седмица, той няма или много трудно ще оздравее.

През целият период по къщите обикалят русалии, пеят песни и играят. Те са облечени в специално облекло и извършват магически действия. Целта им е да радват русалките и те да карат житата да растат, лозята и овошките да дават богат плод. Там където са минали русалиите, никой не се разболява.

В Северозападна България през седмицата обикалят русалци или калушари. Те имат главатар, наречен ватафин, който знае магии и заклинания и познава чародейни билки. Това звание се предава по наследство. Ватафинът определя останалите участници, които трябва да са честни, пъргави и издръжливи. Калушарите са винаги нечетно число, най-често седем. Всеки член на тази група полага клетва и целува знамето и тоягата на ватафина, след което му се дава русалска тояга. Те трябва да са постили три дни, преди да положат клетвата. Русалско знаме се прави от бял ленен плат, закрепен на дълга тояга, на чийто връх има завързана китка от лековити билки. От тези билки се пришиват в четирите края на платното. Тоягата на русалиите се прави от дрян , ясен или явор и цялата е нашарена и окичена с метални дрънкулки. Тази тояга се използва всяка година. Нова не се прави. На калпака си русалиите носят венец, а на цървулите си имат малки звънчета и метални дрънкулки. В дружината има и свирач, който свири на кавал, гайда, дудуче или зурла. Носят със себе си гърне с лековита вода, нова зелена паница, пълна с вода, чесън и оцет. Калушарските игри са два вида - за берекет и за здраве. Когато отиват при болен, те го покриват с черга и играят около него, подредени по възраст. Ватафинът стои извън кръга и държи знамето и паницата. Танцът е ту по-кротък , ту става по-буен. Подхвърлят болния нагоре, а ватафинът го разтрива с оцет, знамето се надвесва над него. Танцът започва отново, но този път русалците прескачат болният три пъти. Дават му да пие от водата в паницата. После разбиват гърнето и разплискват водата около него. Болният става и побягва. На негово място падат двама - трима калушари, хипнотизирани от ватафина.



21 / 09 / 2007 Добавил : Ирина
Четения : 19974
Източник : traditions-bg.com и www.kroraina.com

Публичен коментар
Коментирай темата в нашия форум


Коментари / оценки :  



 НОВО
 КАЛЕНДАР

RSS  Следи във FaceBook  FAQ  Info  За нас  За реклама  Приятели  onTap.bg  © 2024 Horo.bg