| | | Репортаж 1 / 1 ТЪПАН БИЕ, ХОРО СЕ ВИЕ
На 31.05.2008г. се проведе първото по рода си надиграване „Тъпан бие, хоро се вие” в гр.Казанлък. Участие взеха 12 фолклорни клуба от цялата страна, любители на българския танц. Домакин и инициатор на състезанието беше Дора Петкова, председател на читалище „Жар” – гр.Казанлък.
Състезателната част включваше 6 задължителни хора:
Право тракийско хоро;
Свищовско хоро (дунавско);
Еленино хоро;
Девятка;
Тракийска ръченица;
Ширто;
Втората част от състезанието беше „за издръжливост” и включваше незадължителните Дайчово хоро, Пайдушко хоро, Джангурица, Малишевско, Трите пъти и Шопска ръченица.
В продължение на 2 часа любителите хороигралци показваха способностите си в народното танцово изкуство пред погледите на много любопитни зрители, събрали се за „Празника на розата” на площада „Севтополис” в гр.Казанлък.
12 фолклорни клуба на любители на българските народни танци участваха в първото национално надиграване “Тъпан бие, хоро се вие”, което се проведе в Казанлък.
Наградените бяха следните клубове:
1-во място: Танцов клуб „Фолклорика” (гр.София);
2-ро място: танцов клуб „Патиланци” (гр.Казанлък)
3-то място: танцов клуб „Жасмин” (гр.София);
Всички клубове получиха специални награди от организаторите, състоящи се от типичните за гр.Казанлък: гюлова ракия, ароматна розова вода, ликьор и др.
За участниците вечерта беше организирана вечеря в ресторант „Българан”, където танцьорите от цялата страна успяха да се насладят на типичните за Тракия народни песни и танци. Беше подготвена и специална атракция с нестинарски танци и танци на местни фолклорни самодейци.
Рано сутринта на 1-ви юни всички гости на града бяха поканени на розобер и успяха лично да се докоснат до магията на българската маслодайна роза.
От името на всички участници поднасяме благодарностите на организаторите, като изказваме надеждата си събитието да стане традиционно.
02 / 06 / 2008 Добавил : Ирина Четения : 22311 Източник : Ирина Публичен коментар Коментирай темата в нашия форум
Коментари / оценки : 12:19:48 02 / 06 / 2008 от Zornica (zornichka) 12 фолклорни клуба на любители на българските народни танци участваха в първото национално надиграване “Тъпан бие, хоро се вие”, което се проведе в Казанлък.
Домакин и инициатор на надиграването бе НЧ “Жар”, с ръководител Дора Петкова.
В продължение на два часа любители- фолклористи от София, Пловди, Казанлък, Велико Търново и други градове на страната се надиграваха в общо 48 танца, 13 от които включени в състезаталната част.
Танцьори на различни възрасти и с различни професиии демонстрираха танцувално майсторство от различните фолклорни области.
В съседство на градския площад “Севтополис” баби от Казанлък също рипаха хора и ръченици, в съпровод на музиката. Част от тях се оказаха и доста издръжливи в надиграването за граждани.
Всички участници в първото надиграване в Казанлък получиха от организаторите и местни институции и спонсори различни награди.
Специалната награда на председателя на Общинския съвет в Казанлък Васил Самарски получи танцов клуб “Фолклорика” от София.
Наградата от името на клуба получи 28 годишният немски физик Тино, който от една година е в България и усвоява майсторство на българските народни танци в клуба.
Тино не участваше в надпреварата заради контузия по рано, но пък за сметка на това се включи в масовото хоро и демонстрира завидни умения в подскоците на "Елено моме".
Физикът от Мюнхен сподели, че е дошъл в България заради своята приятелка Хана, която учи в София социология и в свободното си време танцува във “Фолклорика”, където с магията на танца заразили и Тино. Сега идвамата са категорични, че българските народни танци са едно от най- красивите неща, които съществуват.
Развълнуван от наградата и внезапно връхлетялата го казанлъшка слава, поканен на сцената на площад "Севтополис", Тино се смути и вместо да благодари на български на сцената, той си взе "довиждане".
Всички участници в първото национално надиграване участваха рано сутринта в неделния розобер край масивите с маслодайни рози в Казанлък.
Шеговитият мотив на организаторите за това бе, че има сериозен дефицит на розоберачи.
Ще трябва да направим всичко възможно надиграването да стана част от официалният културен календар на община Казанлък и да бъде подкрепено начинанието със съответните средства, обеща председателят на местния парламент в града Васил Самарски.
Деляна Василева
А това е информацията от www.Kazanlak.com 1 |
НОВО КАЛЕНДАР |
|