Домейнът се ПРОДАВА !!!
The domain is FOR SALE !!!
+359 888 50 50 45
borisdebouwer@gmail.com

  Кошница  •  Вход  •  English
 МУЗИКА

 ПEСНИ

 ТАНЦИ

 НОСИИ

 ЗАНАЯТИ

 ЛИЧНОСТИ
 ОБИЧАИ

 ГОЗБИ

 МИТОВЕ И ЛЕГЕНДИ

 ЗАВЕДЕНИЯ
 КЛУБОВЕ

 АНСАМБЛИ

 ФОРМАЦИИ

 ВИДЕО

 СНИМКИ
 КОНКУРСИ

 СЪБИТИЯ

 ОТЗИВИ

 ПОЗДРАВИ
 МАГАЗИН

 НОВИНИ

 ОБЯВИ

 РАБОТА
Събития |
Търсене     


Международен фолклорен фестивал МОНТАНА 2008


ФОЛКЛОРНИ ГРУПИ ОТ 6 ДЪРЖАВИ ТАНЦУВАТ НА ПРАЗНИКА НА МОНТАНА

Международният фолклорен фестивал – Монтана’ 2008, е най-колоритният акцент в културната програма на Празника на Монтана. В тазгодишното му издание ще участват групи от 6 държави. Фестивалът ще бъде открит на 15 юни в 18,00 ч. с 20-минутни изпълнения на съставите от Гърция, Русия, Словакия, Турция и Холандия. В тържественият концерт от 10,30 ч. на Свети дух освен тях ще се включи и танцов състав към Посолството на Индонезия у нас. На 17-ти юни в 19,30 ч. съвместен концерт с групите от Холандия и Словакия ще представи танцов ансамбъл “Младост” към Общински младежки дом и школа за български народни танци “Стоянови” – Монтана. Ден по-късно по същото време публиката ще аплодира танцов ансамбъл “Северняци” към обединен детски комплекс “Ние, врабчетата” – Монтана, и танцов състав към колеж “Гелишим” - Измир, Турция.
Всички концерти от фестивалната програма ще се провеждат на откритата естрада на централния площад “Жеравица”. При дъждовно време танцовите спектакли ще са в залата на Драматичния театър. Гостуващите формации ще изнесат концерти във Враца, Чипровци и др. населени места от региона.
Увертюра към Международния фолклорен фестивал в Монтана ще бъде самостоятелен концерт на Музикално-танцовия ансамбъл от колежа «Галина Вишневская» от Москва. Той ще започне в 19,30 ч. на 14 юни. Събитието е посветено на Годината на Русия в България. Очаква се публиката в Монтана да прояви интерес към тази впечатляваща формация, която ще се представи със стилизиран фолклор. В програмата на концерта й са включени танцовата композиция “Снежанка” на основата в обработка на руски народни песни от Н. А. Римски-Корсаков, сцена «Анна Снегина» по фолклорни мелодии, обработени от Владислав Агафонникова, китка от руски народни песни, танците «Трепак» по музика на П. Чайковски, «Смоленский гусачок»и «Дымковская игрушка». Специална изненада за домакините ще бъде изпълнението на българските “Полегнала и Тодора” и “Тръгнах с гайда шарена”.
Артистичното ниво на групата е високо, защото в колежа се подготвят професионални кадри за оперните и оперетните театри. Училището е приемник на Детския музикален театър, създаден през 1984 г. от Елена Юриевна Трацевская към Пионерския дом в Перовски район – Москва. След много трансформации, от 2002-ра той е преобразуван в Колеж за музикално-театрално изкуство № 61. Учебното заведение обединява общообразователната подготовка с изучаването на изкуства в 4 специалности – театрално-декоративно; инструментално-изпълнителско; вокално и хореографско.
Театърът за опера и балет е най-големият творчески компонент в структурата на колежа «Галина Вишневская». Уникалният младежки колектив е участвал в много фестивали в родината си, както и в Рим, Мадрид, Барселона, Берлин и други европейски градове.
За пръв път в Международния фолклорен фестивал в Монтана участва холандска танцова група. Това е “Оостзаан” е от едноименното градче в провинция Северна Холандия. Групата е основана през 1987 г. Под вдъхновяващото ръководство на Инеке ван дер Хилст 14 ентусиасти често се представят пред публика с фолклорни концерти в музеите под открито небе и културните домове в цялата страна. Танците им са от различни области на Холандия. Костюмите им са предимно автентични или сполучливи копия на оригинални модели на типично градско облекло от края на ХХІ век. Впрочем, в някои села от района тези костюми се носят и днес по време на празнични церемонии.
Групата e участвала във фестивали в Германия, Австрия, Литва, Португалия.
Танцова група “Та Вавоула” от Макрикапа - Гърция, е създадена през 1994 г. Участниците в нея са обединени от желанието са възродят народните танци и традиции на своите предци и да ги предадат на поколенията. Фактът, че дейността й се разширява и тя привлича нови почитатели доказва, че стремежът им се превръща в реалност. За да изпълни мисията си, групата организира ежегодно регионален фестивал за народни хора. Той се провежда на 21 май – денят, в който православната църква чества Свети Константин и Елена.
Същевременно “Та Вавоула” популяризира гръцкия фолклор чрез концерти и участие във фестивали от остров Родос до Германия.
Особен чар на фестивала в Монтана ще придадат изпълненията на детската фолклорна група “Сабиник” от Словакия. Тя съществува към Градския културен център в Сабинов от 1989. Членове на групата са над 40 деца на възраст от 5 до 14 години. В ансамбъла са обособени 2 групи: танцова и певческа. Музикалните съпроводи се свирят от музикантите на фолклорната група за възрастни “Сабиновчан”.
“Сабиник” е формация за творческа изява в свободното време, която е фокусирана върху фолклорните традиции. Нейната цел е да изпълнява и развива фолклорното наследство: танци, песни, музика, игри и обичаи от регион Шариш. Нещо повече, групата гарантира приемствеността между поколенията като подготвя изпълнители за фолклорната група за възрастни “Сабиновчан”.
Групата от Измир - Турция, се състои от ученици, които посещават колежа “Гелишим”, който е основан през 1991. Тъй като културните ценности, чиито носител е фолклора, са изключително важни за това училище, 5 години след откриването му започва обучение по народни танци.
Богатият репертоар на групата съдържа разнообразни танци от северните, южните и западните региони на страната. Тя участва с успех в много конкурси в родината си, както и във фестивали в Италия, Унгария и Гърция, където ще гастролира повторно след участието си в Монтана.
Пъстрата фолклорна мозайка, която ще редят групите по време на Международния фестивал в Монтана, способства за изпълнение на неговата цел: популяризирането на фолклорното наследство като уникален носител на националната идентичност, взаимно опознаване на културите и традициите, за да се повиши толерантността и да се създадат предпоставки и възможност за интензивен културен обмен между страните. Фестивалът няма конкурсен характер, но за пръв път тази година формациите ще получат статуетка. Неин автор е Теодоси Антонов. Изящната малка пластика изразява посланието на празника Свети Дух, като е фокусирана върху гълъбът, който християните свързват с олицетворение на един от трите ипостаса на Бог, а за другите религии е символ на мира.

Нели Василева
гл. експерт "Култура и вероизповедания"
Община Монтана


12 / 06 / 2008 Добавил : Horo.bg administrator
Четения : 6819
Източник : Нели Василева - Монтана
Дата на провеждане : 14 / 06 / 2008
Час на провеждане : 19:30
Продължителност : 4
Място на провеждане : гр.Монтана
  
Публичен коментар
Коментирай темата в нашия форум


Коментари / оценки :  



 НОВО
 КАЛЕНДАР

RSS  Следи във FaceBook  FAQ  Info  За нас  За реклама  Приятели  onTap.bg  © 2024 Horo.bg