ГЪДУЛКА
| Струнен - лъков народен инструмент с три основно - звучащи струни и 8 - 10 подгласни (резониращи) струни статично стоящи и резониращи според тонове от звукореда.
Гъдулката има 2 части:
Корпусът е дървен, крушовиден с издълбана сърцевина, а в горния край завършва с “шийка” в която са поставени ключовете на които се навиват струните. Резонаторната дъска е прикрепена към корпуса и в долния й край има два резонаторни отвора. Струните се прикрепват чрез навиване на ключове(дървени) в “шийката” и струнник в долния край. Основните струни на които се възпроизвежда мелодия са три. Всички останали струни са разположени по-ниско и имат за цел да отзвучават. В долния край на гъдулката струните се опират на дървено “столче” (магаренце).
Лъкът на гъдулката е структурно еднакъв с този на цигулката. Дървена пръчка, на която е прикрепен сноп конска опашка в двата края на пръчката. Строят на гъдулката е а1/е1/а.
При свирене гъдулката се държи вертикално, прикрепена с колан за тялото на свирача. Лъкът се движи по струните хоризонтално.
Като солов инструмент е разпространена в цяла България с по-характерни изпълнителски стилове - тракийски, добруджански, шопски. Гъдулката има варианти и в други балкански страни: Турция - кемене; Албания - гусла.
22 / 09 / 2007 Добавил : Ирина Четения : 35288 Източник : www.bgfolklor.com Публичен коментар Коментирай темата в нашия форум
Коментари / оценки : |
НОВО КАЛЕНДАР |