КАВАЛ ТРАКИЙСКИ (ТРИСТАВЕН)
| Дървен духов инструмент, съставен от 3-ри части. Представлява отворена тръба в двата си края 3-те части на кавала се отличават една от друга по своето устройство и предназначение и с размери 65-70 сантиметра:
Първа част:
В единия край се докосват устните на свирача. В другия край - конусовиден образува шийка за снаждане с втората част на първата част от кавала няма пръстови отвори.
Втора част
По лицевата страна на стената има изрязани 7 пръстови отвора чрез отпушване и запушване с пръсти се променя тоновата височина на гърба на тоновата част има пръстов отвор които се захваща с палец. В горния край има шийка за снаждане с първата част, от долния край конусовидна втулка за снаждане с 3-та част.
Tрета част
На нея са изрязани 4-ри дупки (резонаторни, дяволски дупки) те служат за по платен звук на инструмента, не се натискат с пръсти а също и за по голям тонов обем.
Кавалите се правят от дрян, череша, клен и слива а най качествените са от чемшир. Срещат се кавали които са обковани със калай - Калайлия няма кавали които да са изработвани от благородни метали.
22 / 09 / 2007 Добавил : Ирина Четения : 42280 Източник : www.bgfolklor.com Публичен коментар Коментирай темата в нашия форум
Коментари / оценки : |
НОВО КАЛЕНДАР |