МРАТИНЦИ (ВЪЛЧИ ПРАЗНИЦИ) - 14 (ИЛИ 11 НОЕМВРИ) - 21 НОЕМВРИ
|
Куме ле, Кумчовьлчане, честито да ти е името, дето го хаир дарува... (Народна песен)
В различните краища на страната празника се чества по различен начин. На места в Западна България тези дни се празнуват за предпазване от вълци, най-тачен е средният ден, наречен Мартиньок. В Плевенско принасят жертва черно пиле за предпазване от кокоша болест. Пилето се коли от най-старата жена в семейството и то през прага на вратата или зад нея. Главата и краката на пилето се връзват с червен конец и се закачат зад вратата. Вярва се, че те предпазват къщата от всякакво зло и магии. Воденичката и перушината се запазват и се използват като лек.
Според народното вярване нощите от 14 (11) - 21 ноември са много лоши, по-лоши дори и от Мръсните дни. През тях човек може да се разболее от различни болести.
Някога траките са почитали вълка като водач-главатар на воинска дружина, но такъв воин, който е нарушил обичаите и станал предводител - цар, но на разбойници. Ето защо у него е останало нещо слънчево — царско, па макар и с обратен знак. Неговото име носят хора, местности и селища. А всичко идва от митологията, от вярванията на дедите ни, където тъждеството на мотива вълк-змей е отразено и ясно представено в изкуството от онова време - драконите са изобразени с вълчи глави в ювелирни предмети, дърворезбени орнаменти и шевици. Българите вярват, че това са зли нощи, в които човек може прихване всякакви болести. Стара и грозна жена на тефтер записва грешниците и ги мори с едно докосване на тоягата си. „По късна доба хората не излизат от дома си".
22 / 09 / 2007 Добавил : Ирина Четения : 11637 Източник : traditions-bg.com и www.kroraina.com Публичен коментар Коментирай темата в нашия форум
Коментари / оценки : |
НОВО КАЛЕНДАР |