Домейнът се ПРОДАВА !!!
The domain is FOR SALE !!!
+359 888 50 50 45
borisdebouwer@gmail.com

  Кошница  •  Вход  •  English
 МУЗИКА

 ПEСНИ

 ТАНЦИ

 НОСИИ

 ЗАНАЯТИ

 ЛИЧНОСТИ
 ОБИЧАИ
  Сезонни /14
  Семейни /24
  Трудови /2

 ГОЗБИ

 МИТОВЕ И ЛЕГЕНДИ

 ЗАВЕДЕНИЯ
 КЛУБОВЕ

 АНСАМБЛИ

 ФОРМАЦИИ

 ВИДЕО

 СНИМКИ
 КОНКУРСИ

 СЪБИТИЯ

 ОТЗИВИ

 ПОЗДРАВИ
 МАГАЗИН

 НОВИНИ

 ОБЯВИ

 РАБОТА
Обичаи |
Търсене     

ЖИЗНЕН ЦИКЪЛ - РАЖДАНЕ
Бременната е означавана като трудна, тежка, непразна, пълна, в положение и др. Докато още не личи бременността се пази в тайна, защото се смята, че, ако се разчуе в първите дни и месеци, забременелите лесно се похабяват.

Обикновено бременната извършва всички домакински и полски работи, стига да може, но съществуват и голям брой възбрани, които целят да улеснят раждането, да осигурят нормалното протичане на бременността, здравето на жената и детето. Тези ограничения често нямат рационални обяснения - бременната да не убива змия, да не яде месо от заек, да рита котка или куче, да не се вглежда в икони (нейде тази възбрана има коренно противоположно значение - да се вглежда в икони, за да е красиво новороденото) и др.

В много краища се смята, че бременната носи нещастие, затова не бива да прескача процепа на кола (за воловете е опасно), ловците не дават убит дивеч в нейната къща, защото се похабяват пушките им и т.н. В други райони на нея се гледа като на носителка на щастие и добра среща.

      Родилката се нарича родила, родилка, родилница, а раждането - добиване, добив, раждане. Родилния акт се пазел в тайна. Бременната се уединява в зимник, кошара или плевня и за нея не се полагали грижи, що се отнася до удобство и хигиена. Грижи се полагат ако раждането е трудно - родилката се запойва с вода от измитите ръце на съпруга си и с отвара от богородична ръчица. Когато раждането става у дома, пъпчето се отрязва със сърп от бабата (помощница при раждането), а първото повиване става с бащината риза.

Навсякъде съществува опасение от навясване на родилката (до 3 ден тя може да бъде нападната от навяци, нави - изпада в безсъзнание и умира) Срещу навяците се обгражда леглото с въже , близо се слага метла или лук, кади се и др. Освен това родилката и детето са напълно изолирани след залез слънце - врати и прозорци се затварят плътно, за да не пропускат светлина навън. Всички предпазни средства се прилагат до 40 дни.

Родилката и детето се смятат под покровителството на св. Богородица (тя е нейде близо по време на раждането) и затова е обичай замесването на богородична питка (повойница, първа пита, бабина пита и др.)

Новороденото най-напред се поднася над огнището, за да бъде здраво. Следващата грижа е закърмянето (над главата на майката се държи сито с хляб и чесън и по един хляб под мишниците, за да бъде детето винаги сито) При първото окъпване във водата слагат носещи здраве билки, сребърна пара, яйце. Характерно е осоляването на новороденото на третия ден с цел да не мирише лошо потта му.

Родилката се смята нечиста, затова не се докосва до огъня, не бива да доближава чешма или кладенец, не бива да пере пелените известно време, до месец не меси хляб. Вярва се, че каквото и да се изнесе от къща с новородено, това пресушава млякото.

От обичаите след раждането по-тържествен е така наречения втора пита (погача и др.).

Четиридесетият ден е очистителен - родилката отива заедно с бабата и детето на чиста молитва.

Вярва се, че през третата нощ след раждането идват орисниците - съдбата, орисана от тях, не може да бъде избрисана.

Кръщаването е сред най-значителните семейни празници (10 дни след раждането). Обредът се извършва в църква, като водещи фигури са бабата и кръстницата.

Съществуват обичаи, свързани с различни по-съществени моменти от развитието на детето до неговата женитбена възраст - когато поникне първият зъб, когато проходи, когато му се повери самостоятелна работа и др.



22 / 09 / 2007 Добавил : Ирина
Четения : 11399
Източник : traditions-bg.com

Публичен коментар
Коментирай темата в нашия форум


Коментари / оценки :  



 НОВО
 КАЛЕНДАР

RSS  Следи във FaceBook  FAQ  Info  За нас  За реклама  Приятели  onTap.bg  © 2024 Horo.bg