ОБИЧАИ ЗА ДЪЖД - ГЕРМАН
| Българските обреди за дъжд и тяхната музика – традиции от старинните пластове на фолклора. След Гергьовден и деня на Свети Герман (12 май), в традиционния календарен цикъл на българите, се правят обреди за измолване на дъжд, против суша и градушка, които са характерни за летния период. Обредните песни в тези обредни практики са сред най-архаичните музикални форми, съхранени до наши дни.
Обичаят Герман се изпълнява много често в деня на пеперудата, но винаги след нея. Познат е предимно в Северна България. Участници са момичета, по рядко възрастни жени. Момите правят кукла от кал, която прилича на човек и е с размер от двадесет до петдесет сантиметра . Тази фигурка изобразява гол мъж с ясно очертани мъжки полови белези и се възприема като мъртвец. Над тази кукла се извършват всички обреди, които се извършват при погребението на човек. Готовата кукла се поставя върху керемида, дървена бухалка за пране или в сандъче, сковано за случая. Окичва се с цветя и се погребва. На третия, деветия или четиринадесетия ден се изравя и се хвърля във вода. Прави се с цел Герман да предпази селото и полето от градушка.
24 / 09 / 2007 Добавил : Ирина Четения : 13860 Източник : www.kroraina.com Публичен коментар Коментирай темата в нашия форум
Коментари / оценки : |
НОВО КАЛЕНДАР |