ПЕЙКУВАНЕ
Този обичай е характерен само за Тетевен. Съществува от преди сто и повече години. След Сирни Заговезни всяка вечер започва Пейкуване до Лазаровден, което се извършва по махали. Пейкуването се прави на кръстопът, където се образува мегдан (площадче). В дъното на тясна уличка са поставя голяма каменна плоча, която се украсява с венец от кукуряк или чимшир (с такива плочи са били покрити всички тетевенски къщи).
Най- старата жена с дървен въглен рисува кръст на плочата. Около плочата са се събрали малки и големи, които се молят за хубаво време на Лазаровден, за да могат тетевенци да започнат работа в градежите си (градините си). Играят се хора и ръченици, изпълнени от малки и големи със съпровод на автентични народни тетевенски песни.
Обичаят е изпълнен с радост, молба за хубаво слънчево време и отразява веселия нрав на тетевенци, както и тяхното трудолюбие. Има различни поверия за името на обичая. Според едни се казва Пейкуване от думата Пея, според други от Пейка- на която са сядали момите на сабат (седянка), а според трети от личното име Пейка, което е било много популярно в Тетевенско. Най-разпространеното схващане е, че името на обичая се свързва с веселието на тетевенци и трудолюбието им:
Пейке, печи слънце ясно
изясни се като цъкленица,
Боже, дай на Лазар,
прах и пепел, прах и пепел!
15 / 02 / 2008 Добавил : Horo.bg administrator Четения : 39028 Източник : Маринела Дочева Публичен коментар Коментирай темата в нашия форум
Коментари / оценки : 14:12:02 17 / 02 / 2008 от desity (desity) положителен вот tozi obi4ai e mnogo interesen 1 |
НОВО КАЛЕНДАР |