АКАДЕМИЧЕН ТАНЦОВ ТЕАТЪР ПРИ ВАРНЕНСКИ СВОБОДЕН УНИВЕРСИТЕТ "ЧЕРНОРИЗЕЦ ХРАБЪР"
През 1995 година към Варненски свободен университет „Черноризец Храбър” беше разкрито обучение в специалност „Българска народна хореография”. По-късно през 2005 година се разкри втори профил към специалността Хореография – „Вариететни танци и шоу програми”. Обучението в специалността се осъществява в катедра „Изкуства” към Архитектурен факултет на университета.
През 1998 година беше създаден фолклорен ансамбъл „Академика” с участието на студенти от специалност „Българска народна хореография”. Основната цел на тази формация беше свързана със осигуряване на по-добри възможности на студентите за творческа дейност. Затова ансамбъла играеше ролята и на учебен състав. Втората основна цел беше да се осъществява концертна дейност в университета и в гр. Варна. Благодарение на добрите си творчески резултати ансамбъл „Академика” осъществи и концертна дейнст и в чужбина: Турция, Унгария, Германия.
В своята дейност ансамбъл „Академика” беше подпомаган от Ансамбъл за народни песни и танци „Варна”. Бяха осъществявани съвместни творчески проекти, които даваха много добри резултати. Едно от най-добрите постижения на „Академика” е съвместната постановка с Ансамбъл „Варна” – „Де гиди вино червено” - хореография и режисура Петър Ангелов и музика Николай Кауфман. Това е първата в страната голяма сценична форма в народно-сценичното изкуство, т.е. – музикално-танцов драматичен спектакъл по подобие на големия балетен спектакъл. Постановката е удостоена с националната награда на Съюза на българските музикално-танцови дейци и Министерството на културата „Кристална лира”, за върхови постижения в танцовото изкуство.
Постигнатите резултати мотивираха работещите във ВСУ творци-преподаватели в специалността „Хореография”, да си поставят много по-високи творчески цели. Това желание на преподавателите беше подкрепено от Академичното ръководство на университета. И така, през месец май 2008 година, на свое заседание на Академичния съвет на университета взе решение да бъде създадена нова творческа формация на ВСУ с наименованието Академичен танцов театър „Черноризец Храбър”. В него да бъдат включени двете творчески формации - досегашният фолклорен ансамбъл „Академика” и Балет за вариететни танци и съвременна хореография.
Новите цели, които си постави творческия екип от преподаватели и студенти на новата формация, са следните:
- популяризиране на най-добрите постижения на българската национална хореография в областта на българските сценични фолклорни танци и модерните танцови жанрове;
- да осъществява връзка с учебния процес и професионалната сценична практика на студентите от специалност „Хореография”;
- с творческата си продукция да отразява съвременните тенденции в развитието на танцовото изкуство;
- да стимулира студентското творчество;
- да участва активно в културния живот на гр.Варна и в страната, както и да представя своето изкуство зад граница.
Наименованието „Академичен танцов театър” произтича от това, че танцът е вид театрално сценично изкуство. Това ще определя и репертоарната политика на новата формация. Характерен белег за българските професионални и аматьорски ансамбли в страната е, че в репертоара с който се изграждат техните концерти и спектакли се включват предимно малки сценични форми. По-голям процент от танците са дивертисментни, т.е. ансамблово танцуване без наличието на тематичност или сюжетност на произведенията.
Намеренията на творческия екип на Академичен танцов театър „Черноризец Храбър” е да гради своята репертоарна политика по посока на създаване на репертоар с по-богато програмно-тематично и сюжетно съдържание. Това ще доведе до по-висока степен на „театрализиране” на творческата продукция, какъвто е всъщност по вид и съдържание класическия български фолклор и традиционен бит. Новите търсения ще бъдат насочени не само към третиране на традиционни теми, но и към съвременна тематика.
Художествени ръководители на Академичен танцов театър „Черноризец Храбър” са: проф. Петър Ангелов , Нина Козина, ст. ас. Мария Кърджиева, ас. Ивайло Иванов.
Контакти
Варна 9007
к.к. „Чайка”
ВСУ „Ч. Храбър”
телефони:
+359 52 359 581;
+359 52 359 584;
+359 888 565 532;
+359 887 207 572;
+359 888 982 514;
e-mail: ivanov_nufi@abv.bg